W poniższym artykule podpowiadamy, co warto sprawdzić przed kupnem mieszkania na rynku wtórnym.

Mieszkania z rynku wtórnego mogą okazać się świetną inwestycją lub całkowitą porażką. Aby uniknąć drugiego scenariusza, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które uchronią Cię przed popełnieniem wielu błędów. O czym należy pamiętać?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwracać uwagę?

Wybierając propozycje mieszkań, musisz mieć pewność, że są to lokale, które odpowiadają Ci pod kątem lokalizacji, infrastruktury i sąsiedztwa, a także pod względem rozkładu pomieszczeń, nasłonecznienia czy położenia odnośnie pięter. To ważne, aby takie informacje ustalić na początku, w rozmowie telefonicznej czy mailowej, aby nie marnować czasu własnego i sprzedawcy.

Zarysowany grzejnikJeśli wybierzesz już konkretną nieruchomość, spośród wielu różnych ofert, pierwszym krokiem są oględziny. Oczywiście a początku najważniejsze jest sprawdzenie, czy „czujesz” konkretne miejsce. Może wydawać się to zabawne, jednak jeśli wchodzisz do jakiegoś mieszkania i czujesz, że nie wygląda ono tak, jak chcesz, ma według Ciebie nieodpowiedni rozkład pomieszczeń lub, np. łazienka jest zbyt mała, a kuchnia zbyt duża, to znaczy, że prawdopodobnie nie jest to lokal dla Ciebie. Warto wybierać nieruchomości, które są bardzo zbliżone do Twoich wyobrażeń lub takie, które można zmienić tak, aby odpowiadały wszelkim oczekiwaniom.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – co sprawdzić?

Kolejny krok to zbadanie stanu technicznego. Musisz znać kondycję wszelkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej czy elektrycznej), wiedzieć, jakiej grubości są ściany, a także jak się ma szczelność drzwi czy okien. Zwróć także uwagę na wszelkie ślady świadczące o występowaniu zagrzybienia, pleśni czy o przebytych zalaniach. To, czy będzie interesować Cię wygląd łazienki, kuchni lub salonu, zależy od tego, czy zamierzasz od razu zamieszkać w konkretnym miejscu, czy tylko je odświeżyć, czy też może przeprowadzić remont generalny. Jeśli jednak zdecydujesz, że zamieszkasz w lokalu od razu, dowiedz się jakie sprzęty i meble sprzedawca uznaje za jego wyposażenie oraz czy są one zdatne do użytku. Warto także zwrócić uwagę na to, jaka jest kondycja całego budynku. Chodzi tutaj m.in. o stan dachu, schodów czy wind.

Kupno mieszkania za gotówkę rynek wtórny

Kupno mieszkania za gotówkę tak naprawdę nie różni się niczym od kupna przy pomocy kredytu, a może być nawet łatwiejsze. Sprzedawcy być może przychylniej będą patrzyli na potencjalnego kupca, który jest zdolny finansowo do zapłaty pełnej kwoty kupna mieszkania, niż osobę, która fizycznie nie posiada pieniędzy i oczekuje na kredyt. Mieszkanie za gotówkę to również dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i chcą jak najszybciej doprowadzić do ukończenia transakcji kupna lokalu, gdyż unikną dodatkowych formalności związanych z kredytem. Jeśli już decydujesz się na gotówkę, to zadbaj o to, aby w umowie sprzedaży została zawarta informacja o sposobie przekazania pieniędzy. Odpowiednie zabezpieczenie transakcji sprawdzoną umową przez prawnika oraz weryfikacją stanu technicznego mieszkania, stanowią klucz do szybkiego przeniesienia własności i zamieszkania w wymarzonym lokum.

ABC kupna mieszkania – aspekty prawne

Ostatni aspekt to kwestie prawne. Najważniejszym dokumentem jest księga wieczysta, w której zapisane są wszystkie istotne informacje, m.in.:

* właściciel lokalu mieszkalnego,

zadłużenia,

umowa służebności/dożywocia,

wszelkie inne kwestie prawne, które niesprawdzone mogą przysporzyć problemów.

Nie zapomnij także poprosić o zaświadczenie dotyczące stanu zameldowania, które powinien dostarczyć Ci właściciel. Przed zakupem musisz mieć pewność, że nikt nieproszony nie ma meldunku w Twoim przyszłym mieszkaniu.

Jeśli obawiasz się, że samodzielnie nie uda Ci się dograć wszelkich formalności czy przeanalizować umowy, powierz to naszej firmie. Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo i sprawną transakcję!

Oceń artykuł:

Rynek wtórny zakup nieruchomości o co pytać | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 84 opinii.